1. Zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym
Dłużnik musi zawrzeć umowę z doradcą restrukturyzacyjnym, który będzie odpowiedzialny za nadzorowanie całego postępowania o zatwierdzenie układu.
2. Ustalenie dnia układowego
Po sporządzeniu spisu wierzytelności, spisu wierzytelności spornych oraz wstępnego planu restukturyzacyjnego nadzorca może dokonać obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego.
3. Przygotowanie planu restrukturyzacyjnego i propozycji układowych
Opracowywany jest pełny plan restukturyzacyjny dłużnika.
Dłużnik we współpracy z doradcą restrukturyzacyjnym przygotowuje propozycje układowe, które zawierają plan spłaty zobowiązań wobec wierzycieli. Propozycje te mogą obejmować takie rozwiązania jak m.in. odroczenie terminów płatności, częściowe umorzenie długu lub inne formy restrukturyzacji.
3. Zbieranie głosów wierzycieli
Doradca restrukturyzacyjny rozpoczyna proces głosowania nad układem. Wierzyciele mogą być podzieleni na grupy (kategorie) w zależności od rodzaju ich roszczeń, np. wierzyciele zabezpieczeni, niezabezpieczeni, publicznoprawni itp.
Do zatwierdzenia układu wymagana jest zgoda większości wierzycieli, którzy oddali ważny głos – większość ta musi wynosić co najmniej 2/3 sumy wierzytelności w danej kategorii oraz ponad połowę wierzycieli liczonych według liczby głosów.
4. Złożenie wniosku o zatwierdzenie układu do sądu
Po zebraniu odpowiedniej liczby głosów dłużnik, składa do sądu wniosek o zatwierdzenie układu. Wniosek ten zawiera m.in. dokumentację dotyczącą głosowania wierzycieli (w tym oddane głosy), propozycje układowe, sprawozdanie nadzorcy układu.
5. Rozpoznanie wniosku przez sąd
Sąd bada zgodność układu z przepisami prawa, zwłaszcza czy wierzyciele zostali prawidłowo poinformowani o głosowaniu oraz czy układ nie narusza ich interesów w nadmiernym stopniu.
Wierzyciele mają możliwość składania zastrzeżeń co do układu. Jeżeli sąd uzna, że układ jest zgodny z prawem i nie narusza interesów wierzycieli, może go zatwierdzić.
6. Zatwierdzenie układu przez sąd
Sąd wydaje postanowienie o zatwierdzeniu układu, co sprawia, że układ staje się prawnie wiążący (po jego uprawomocnieniu) dla wszystkich wierzycieli, również dla tych, którzy głosowali przeciwko niemu.
Z chwilą zatwierdzenia układu postępowanie restrukturyzacyjne uznaje się za zakończone, a dłużnik realizuje jego warunki.
7. Wykonanie układu
Dłużnik przystępuje do realizacji postanowień układu, czyli spłaty zobowiązań zgodnie z ustalonym harmonogramem. Doradca restrukturyzacyjny, który staje się nadzorcą wykonania układu, monitoruje ten proces, zapewniając, że spłaty są realizowane zgodnie z uzgodnionymi warunkami.