Kwota wolna od zajęcia komorniczego lub zajęcia przez syndyka w postępowaniu upadłościowym to część wynagrodzenia lub świadczeń, której nie można zająć w ramach egzekucji. Wysokość kwoty wolnej od zajęcia zależy od rodzaju dochodu, który podlega zajęciu:
1. Wynagrodzenie za pracę
W przypadku osoby zatrudnionej na umowę o pracę, kwota wolna od zajęcia wynosi równowartość płacy minimalnej (w przypadku, gdy dłużnik nie płaci alimentów). W 2025 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 4666 zł brutto, co oznacza, że tej kwoty komornik lub syndyk nie zajmie. Oznacza to, że pracownik musi otrzymać przynajmniej tyle, chyba, że płaci alimenty,
Zajęcie wynagrodzenia może dotyczyć nadwyżki ponad tę kwotę, jednak w przypadku zobowiązań alimentacyjnych komornik lub syndyk może zająć do 60% wynagrodzenia.
2. Emerytury i renty
W przypadku emerytur i rent kwota wolna od zajęcia to 75% najniższej emerytury lub renty.
3. Świadczenia z tytułu umowy zlecenia lub o dzieło
Jeśli umowa zlecenia jest jedynym źródłem dochodu dłużnika i ma charakter stały (jest jedynym źródłem utrzymania), wtedy zasady zajęcia wynagrodzenia mogą być takie same, jak dla umowy o pracę, czyli kwota wolna od zajęcia wynosi równowartość płacy minimalnej netto. Jeżeli nie jest to jedyne źródło dochodów to zajęciu może podlegać 100% wynagrodzenia.