Postępowanie o zatwierdzenie układu to jedno z postępowań restrukturyzacyjnych, które ma na celu umożliwienie dłużnikowi restrukturyzację zadłużenia poprzez zawarcie układu z wierzycielami. Procedura ta jest stosunkowo szybka i w pierwszym etapie przebiega bez udziału sądu, ale pod nadzorem doradcy restukturyzacyjnego.
W toku postępowania dłużnik, we współpracy z doradcą restrukturyzacyjnym, przygotowuje propozycje układowe, czyli plan spłaty wierzycieli. Najważniejszym elementem postępowania jest zbieranie głosów wierzycieli. Aby układ z wierzycielami został zawarty – musi być on zaakceptowany przez większość, zarówno pod względem liczby głosów (większość ilościowa), jak i 2/3 wartości wierzytelności. Po zebraniu odpowiedniej liczby głosów „za układem”, dłużnik składa do sądu wniosek o zatwierdzenie układu. Jeśli sąd zatwierdzi układ, staje się on wiążący dla wszystkich wierzycieli, również tych, którzy głosowali przeciwko niemu.
Zalety postępowania o zatwierdzenie układu
Szybkość działania
Możliwość otwarcia postępowania w ciągu kilku dni.
Krótki czas negocjacji i zatwierdzenia układu.
Minimalne zaangażowanie sądu
Procedura odbywa się głównie poza sądem, co upraszcza proces.
Sąd angażuje się na etapie zatwierdzenia układu.
Niższe koszty
Niższe koszty jego przeprowadzenia w porównaniu z pozostałymi rodzajami postępowań restrukturyzacyjnych.
Niedopuszczalność wypowiadania umów
wypowiedzenie przez wynajmującego lub wydzierżawiającego umowy najmu lub dzierżawy lokalu lub nieruchomości, w których jest prowadzone przedsiębiorstwo dłużnika, bez zezwolenia rady wierzycieli, jest niedopuszczalne.
wypowiedzenie umów kredytu w zakresie środków pozostawionych do dyspozycji dłużnika przed dniem otwarcia postępowania, umów leasingu, ubezpieczeń majątkowych, umów rachunku bankowego, umów poręczeń, umów obejmujących licencje udzielone dłużnikowi, gwarancji lub akredytyw oraz innych umów o podstawowym znaczeniu dla prowadzenia przedsiębiorstwa dłużnika jest niedopuszczalne
Ograniczenie egzekucji
postępowanie egzekucyjne skierowane do majątku dłużnika wchodzącego w skład masy układowej wszczęte przed dniem otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem otwarcia postępowania.
skierowanie egzekucji do majątku dłużnika wchodzącego w skład masy układowej oraz wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia lub zarządzenie zabezpieczenia roszczenia na tym majątku jest niedopuszczalne po dniu otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu
Ograniczenia postępowania o zatwierdzenie układu
nie można zawrzeć układu, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
w ciągu ostatnich 10 lat dłużnik prowadził postępowanie o zatwierdzenie układu, w którym dokonano obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego.
w ciągu ostatnich 10 lat umorzono postępowanie restrukturyzacyjne prowadzone wobec dłużnika, z wyjątkiem sytuacji, gdy umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego nastąpiło za zgodą rady wierzycieli.