Tak, w postępowaniu restrukturyzacyjnym można złożyć propozycje układowe, które zakładają umorzenie 50% długu lub nawet wyższy poziom redukcji zobowiązań. Propozycje układowe to kluczowy element restrukturyzacji, ponieważ określają sposób zaspokojenia wierzycieli i umożliwiają dłużnikowi wyjście z trudnej sytuacji finansowej.
Art. 156 prawa restrukturyzacyjnego wskazuje, że propozycje układowe mogą przewidywać m.in. umorzenie części zobowiązań, odroczenie terminów płatności, konwersję długu na udziały czy rozłożenie na raty.
Wyjątek stanowią zobowiązania z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, z tytułu składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych, z tytułu składek na własne ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne dłużnika oraz innych zobowiązań dłużnika wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, których restrukturyzacja może polegać wyłącznie na rozłożeniu na raty lub odroczeniu terminu płatności
Jakie mogą być zagrożenia i przeciwwskazania dla takich propozycji:
Sprzeciw wierzycieli:
Wierzyciele mogą nie zgodzić się na tak dużą redukcję długu, szczególnie jeśli uznają, że dłużnik jest w stanie spłacić więcej lub jeśli propozycje nie zapewniają im minimalnego zaspokojenia.
W głosowaniu nad układem konieczna jest większość określona w ustawie (zgoda wierzycieli posiadających co najmniej 2/3 sumy wierzytelności oraz ponad 50% liczby głosujących wierzycieli).
Zasada zaspokojenia wierzycieli:
Układ powinien zapewnić wierzycielom więcej niż w przypadku upadłości, co oznacza, że jeśli w razie upadłości mieliby szansę na wyższe zaspokojenie (np. 60% długu), to umorzenie 50% może zostać uznane za niekorzystne i wtedy wierzyciele zagłosują przeciwko takim propozycją układowym, co oznacza, że nie uda się zawrzeć układu z wierzycielami.
Kategoria wierzycieli uprzywilejowanych:
Wierzyciele zabezpieczeni rzeczowo (np. hipoteki, zastawy) mają prawo do pełnego zaspokojenia do wartości zabezpieczenia i mogą nie zgodzić się na umorzenie.
Zobowiązania publicznoprawne (np. podatki, ZUS) mogą być umarzane tylko na szczególnych zasadach, często wymagają zgody odpowiednich organów.
Zasada równości wierzycieli:
Propozycje układowe powinny traktować wierzycieli w sposób sprawiedliwy i proporcjonalny, chyba że zostanie uzasadnione odmienne traktowanie (np. podział na grupy wierzycieli).
Realność wykonania układu:
Sąd restrukturyzacyjny ocenia, czy propozycje układowe są realne do wykonania. Jeśli umorzenie 50% długu prowadziłoby do braku możliwości spłaty reszty zobowiązań, układ może zostać odrzucony.
Stan majątkowy dłużnika:
Jeżeli majątek dłużnika pozwala na większe zaspokojenie wierzycieli, mogą oni nie zaakceptować tak dużej redukcji zobowiązań.
Alternatywne rozwiązania w propozycjach układowych:
Jeżeli umorzenie 50% długu nie jest akceptowane, można rozważyć inne opcje, np.:
Rozłożenie długu na dogodne raty,
Karencję w spłacie kapitału,
Konwersję długu na udziały lub akcje,
Odroczenie terminów płatności.
Podsumowanie:
Tak, można zaproponować umorzenie 50% długu w postępowaniu restrukturyzacyjnym (z wyjątkami).
Przeciwwskazania to głównie: sprzeciw wierzycieli, konieczność zapewnienia korzystniejszego rozwiązania niż upadłość oraz trudności w uzyskaniu zgody wierzycieli uprzywilejowanych.
Kluczowe jest przygotowanie dobrze uzasadnionych propozycji układowych oraz przeprowadzenie rozmów z wierzycielami w celu zwiększenia szans na ich akceptację.
Wierzyciele zabezpieczeni np. hipoteką nie są objęci układem z mocy prawa, o ile wartość długu jest niższa niż wartość zabezpieczenia i nieruchomości. W takim przypadku zobowiązania wobec takiego wierzyciela muszą być realizowane zgodnie z umową. Istnieje jednak pewien wyjątek, aby i takiego wierzyciela wciągnąć do układu.